Recepty

Grilovaný špíz Tariyaky

 

Tento pokrm je pre ľudí, ktorí radi experimentujú a majú radi ázijské, špeciálne japonské chute.

½ kg bravčové kotlety nakrájame na 5 cm široké prúžky. Rovnako tak jarnú cibuľku, len o niečo kratšia. Pripravíme si ihlu FireWire, tí ktorí nepoznajú, jedná sa o nerez ohybný grilovací špíz. Cibuľku zrolujte spoločne s bravčovým a napichujeme na špíz. Opakujte proces, kým nie je všetko na FireWire.
Teraz marinovanie. To je jeden z dôvodov prečo použiť ohybný špíz. Do mraziaceho vrecka, či zips vrecka nalejeme 2 dc sójovej omáčky, 1dc ryžového octu, pridáme zvyšok jarné cibuľky a tiež 3 tenké plátky zázvoru. Zmes v sáčku premiešame, vložíme stočený naplnený špíz a necháme marinovať 24 h FireWire oblý hrot, takže sa vrecko neprepichne, ktorý tiež ani na grile nepáli. Po vytiahnutí z chladničky opláchnite mäso pod tečúcou vodou a grilujte na cca 180 ° C. Môžete pri grilovaní potierať použitú marinovací omáčkou.
Servírujte na tanieri s jemne nakrájanou pažítkou a ako príloha môže byť ryža. dobrú chuť

bravčové mäso 1/2 kg
jarná cibuľka 1 palička
sójová omáčka Tariyaky 2 dc
ryžový ocot 1 dc
zázvor
pažítka

Darcekydokuchyne.sk, náradie na grilovanie mäsa.Darcekydokuchyne.sk, náradie na grilovanie mäsa.Náradie na grilovanie mäsa a zeleniny.Náradie na grilovanie a marinovanie mäsa.

Japonská kuchyna na www.darcekydokuchyne.sk

Recepty na japonské jedlá.Náradie na grilovanie a marinovanie mäsa, špíz FireWire.

Grilovaciu ihlu FireWire možné kúpiť TU

 

 

10 grilovacích tipov Jana Dolenského


1. Nie je až tak dôležité, aký máte gril, dôležité je ho poriadne rozpáliť. A ako to poznáte? Keď udržíte ruku nad roštom dlhšie ako 5 sekúnd, je žeravý málo, ak menej, je to moc. Správne rozpálené uhlíky spoznáte aj podľa toho, že na nich vidíte belavý popol.

2. Ak grilujete na dreve, voľte len to tvrdé (dub, buk, čerešňa, jabloň) - horí pomaly, neodletují iskry a nefajčí. Nikdy nepoužívajte vlhké palivo. Ak si kupujete uhlie, prehmatajte vrece, či v ňom nie je moc drti, ktorá zle horí.

3. Rošt nečistite chemickými prostriedkami. Nechajte ho rozpáliť, potom opatrne odstráňte a drôtenou kefou z neho očistite všetky nečistoty. Pred začiatkom grilovania skúste vhodiť do ohňa aromatické bylinky - tymián, bobkový list, rozmarín alebo majoránku, dym bude krásne voňať.

4. Ak používate zásoby z mrazničky, vždy by mali byť dokonale rozmrazené. Než začnete grilovať, vyberte mäso z chladničky, aby získalo vonkajšiu teplotu. Iba mleté ​​mäso a ryby nechajte v chladničke až do doby, než je položíte na rošt.

5. Nikdy nesoľte mäso pred grilovaním ani pri marinovanie. Výnimkou sú ryby, ktoré naopak osoľte veľkoryso. Nekupujte hotové marinády z obchodov, obsahujú veľké množstvo soli a vyťahujú z mäsa vodu. Prebytočnú marinádu z mäsa pred položením na rošt zotrite. Pri grilovaní mäso len ľahko potierajte, tak aby olej z marinády neskapával do ohňa - tvoria sa potom karcinogény.

6. K marinovanie nepoužívajte kovové nádoby, aby do mäsa neprenikla chuť kovu, vhodný je plast. Na 1 kg mäsa sa odporúča 1 hrnček marinády, avšak vždy by malo byť na chuti spoznať, o aké mäso sa jedná. Je vždy lepšie koreniť menej a mäso prípadne dochutiť na tanieri.

7. Hydinové mäso a ryby marinujte v poriadku niekoľkých hodín, len ak budete ryby údiť, nechajte ich marinovať celý deň. Bravčovému mäsu stačí, keď v marináde zostane 2 až 12 hodín. Zato hovädzie marinujte pokojne 24 hodín.

8. Akonáhle mäso položíte na rozpálený, omastenie (najlepšie kusom slaniny) rošt, nechajte ho tam aspoň tri minúty, aby sa zatiahlo, potom otočte.

9. Do mäsa na rošte nepichajte, vytiekla by šťava. Prepečenosti spoznáte tak, že do mäsa zatlačíte prstom a porovnáte so svojou rukou. Ľahko stlačte palec a ukazovák a zatlačte si prstom druhej ruky do svalu pod palcom. Ak tuhosť mäsa zodpovedá napätiu tohto svalu, je mäso krvavé. Keď to isté zopakujete s palcom a prostredníkom, je mäso prepečené medium rare, s palcom a prstenníkom potom medium, as palcom a malíčkom well done.

10. Grilovanému mäsu prospeje, keď ho po sňatí z grilu necháte pod alobalom pár minút oddýchnuť, bude sa potom lepšie krájať a vtiahne do seba šťavu.

grilmanie-jan-dolensky-ceska-republika
V Českej republike sa už ôsmym rokom organizuje Majstrovstvá republiky v grilovaní zvanej Grilmánie. Jan Dolensko je dvojnásobným majstrom, tento rok nezávodil, sedel v čele súťažnej poroty.

dolenskeho-grilovane-sladke-dezerty
Na grile možno pripraviť aj sladké dezerty. Jan Dolensko už tak piekol aj svadobné koláčiky. Vo Švajčiarsku sa dokonca na griloch typu Smoker s obľubou pečie domáci chlieb.

propecene-krvave-maso
Ako je mäso prepečené? Skúsený majster grilu pozná, kedy je opečené mäso vnútri krvavé, alebo ružové, bez toho, aby do neho pichal vidličkou. Stačí mu vtlačeniu prsta do opečeného mäsa.

grilovane-hamburgery
Pri grilovaní potravina pobudne nad rozžeravenými uhlíky pri teplote 160-260 ° C, pri barbecue je mäso opekané v grilovacej komore horúcim vzduchom pri nižších teplotách 90-160 ° C.


Prevzaté od:

Autor: Petra Trnková

Foto: Archív, Bloomberg, Shutterstock

EKONOM.IHNED.CZ 28. 6. 2012